Biyografiler

Kadri Enis Berberoğlu kimdir, kaç yaşında, evi nerede?

Kadri Enis Berberoğlu kimdir, biyografi kategorimizde 5 Haziran 1956 doğumlu ve mesleği Siyasetçi olan Kadri Enis Berberoğlu biyografisini paylaşalım istedik. Kadri Enis Berberoğlu kimdir?, Kadri Enis Berberoğlu nereli?, Kadri Enis Berberoğlu kaç yaşında, tüm detaylar Kadri Enis Berberoğlu biyografi makalemizde..

Başlıklar

Kadri Enis Berberoğlu kimdir? – Biyografisi

Kadri Enis Berberoğlu

5 Haziran 1956 senesinde İstanbul’da doğmuştur. Siyasetçi, yazar ve gazeticidir. CHP Meclisi Üyesi ve CHP Genel Başkan Yardımcısı unvanlarına sahiptir. 1975 senesinde Avusturya Lisesi’nden mezun olan Berberoğlu ardından ise Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Mezuniyetinin ardından Ekonometri alanında yüksek lisans yapmıştır. Gazeteciliğe 1981 senesinde Dünya Gazetesi’nde başlamıştır. Cnn Türk’te ekonomi müdürü, Hürriyet ve Radikal gazetelerinde ise yazar olarak çalışmıştır. Başarılı gazetecilik yaşamını 29 Aralık 2009 senesinde Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği ile taçlandırmıştır. 10 Ağustos 2014 senesinde istifa etmiş ve Ekim 2014 senesinde Sözcü gazetesi yazar kadrosuna katılmıştır. CHP’nin 5-6 Eylül 2014 senelerı içinde yapılan 18. Olağanüstü Kurultayı’nda Parti Meclisi’ne seçilmiştir. TBMM’nin 25,26 ve 27. dönem milletvekilidir. Kendisi gibi gazeteci olan Oya Berberoğlu ile evlidir ve bir kız çocuk babasıdır. İyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilen Berberoğlu kitap yazmayı çok sevmektedir. 13 Haziran 2017 tarihinde MİT Tırları davasında suçlu bulunmuştur ve 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Milletvekilliği ise 4 Haziran 2022 senesinde düşürülmüştür. 

Enis Berberoğlu Esasen Nereli?

Enis Berberoğlu’nun aslen nereli olduğu ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır.

Enis Berberoğlu’nun Doğum Tarihi Kaç?

Başarılı gazeteci 5 Haziran 1956 senesinde doğmuştur.

Enis Berberoğlu’nun Boyu Kaçtır?

Boyu ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır.

Enis Berberoğlu’nun Kilosu Kaçtır?

Kilosu ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır.

Enis Berberoğlu Kaç Yaşında?

64 yaşındadır.

Enis Berberoğlu’nun Eşi Kimdir?

Oya Berberoğlu ile evlidir ve bu evlilikten bir kız çocuğu mevcuttur.

Enis Berberoğlu’nun Burcu Ne?

İkizler burcudur.

Enis Berberoğlu’nun Ailesi

Ailesi ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır.

Enis Berberoğlu’nun Kitapları

1999 – Öbür Türkler

1998 – Kod Adı: Yüksekova. Susurluk, Ankara, Bodrum, Yüksekova Fay Hattı

1997 – Susurluk: 20 Yıllık Domino Oyunu

Enis Berberoğlu’nun Instagram Hesabı

Enis Berberoğlu’nun Instagram hesabı @enisberberoglu’dur.

Enis Berberoğlu Neden Ceza Aldı?

Enis Berberoğlu için MİT’e ait tırların durdurulmasıyla alakalı görüntülerle ilşkin görülen davada tutuklama kararı çıkmıştır. Mit tırları ile ilgili yaptığı haberler onun ceza almasına neden olmuştur. FETÖ/PDY örgütüne bilerek isteyerek yardım etmek” ve “Askeri ve siyasal casusluk” suçlamaları kapsamı içinde 5 yıl 10 ay yıl hapis cezası almıştır.

Enis Berberoğlu Müebbet Ceza Mı Aldı?

14. Ağır Ceza Mahkemsindeki duruşmada Enis Berberoğlu için örgüte isteyerek ve bilerek yardım etme suçundan müebbet hapis cezası talep edilmiştir. Lakin verilen bir karar yoktur.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Enis Berberoğlu İçin Ne Dedi?

Enis Berberoğlu’nun düşürülen milletvekilliği unvanı için karşı çıkan Erkek, avukatlarının bu sürede Anayasa Mahkemesine başvurup hak ihlalleri olduğunu ve Anayasa’nın çiğnendiğini belirtmiştir. Muharrem Erkek, Anayasa Mahkemesi yaptığı incelemeler neticesinde hak ihlali yapıldığına karar verdiklerini anımsatarak Resmi Gazete’de yayımlanmasınına ardından meclis genel kurulunda okunacağı ve Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşmemiş sayılmasına karar verileceğini belirtmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu