Başvurular

Eski Hükümlü Çalışanlar! Hakları Nelerdir? İşveren Kaç Eski Hükümlü Çalıştırmak Zorundadır?

Eski Hükümlü Çalışanlar! Hakları Nelerdir? İşveren Kaç Eski Hükümlü Çalıştırmak Zorundadır?, iş başvuruları bölümünde Eski Hükümlü Çalışanlar! Hakları Nelerdir? İşveren Kaç Eski Hükümlü Çalıştırmak Zorundadır? ile alakalı başvuruyu siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik.. Eski Hükümlü Çalışanlar! Hakları Nelerdir? İşveren Kaç Eski Hükümlü Çalıştırmak Zorundadır? ile alakalı tüm ayrıntılar makalemizde..

Başlıklar

Eski Hükümlü Çalışanlar! Hakları Nelerdir? İşveren Kaç Eski Hükümlü Çalıştırmak Zorundadır?

İşlemiş olduğu bir suç sebebiyle ile ilgili mahkûmiyet kararı verilerek, hürriyeti bağlayıcı bir cezaya çarptırmak suretiyle cezaevine konan fakat cezaevi süreci bittikten sonra serbest bırakılan eski hükümlüler iş arama sürecinde zorluk çekebiliyor. Peki eski hükümlü vatandaşların iş yaşamında hakları nelerdir?

Eski Hükümlü Hakları

Eski hükümlüler kamu kurumlarında yalnızca işçi statüsünde çalışabilmekte olup, 4857 sayılı İş Kanununun 30. maddesi gereğince elli yahut daha fazla işçi çalıştırılan işyerlerinde işverenler belli miktarda eski hükümlü çalıştırmak zorundadır. Lakin devlet memuru olamazlar.

4857 sayılı Kanunun 30′ uncu maddesi, 50 ve üzeri işçi çalıştıran özel sektör işyerlerine çalışan işçi rakamının %3′ ü engelli, kamu işyerlerine ise %3′ ü engelli, %2′ si de eski hükümlü işçi çalıştırma yükümlülüğü getirmektedir.

Eski hükümlü işçi alım ilanlarına başvuru yapabilmek için, yetkili makamlardan alınacak belge ile birlikte en yakın İŞKUR birimine müracaat ederek eski hükümlü statüde kayıt yaptırmak gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu