Başvurular

Adalet Bakanlığı 2 Bin 750 Hakim ve Savcı Adayı Alımı Yapıyor 2022

Adalet Bakanlığı 2 Bin 750 Hakim ve Savcı Adayı Alımı Yapıyor 2022, iş başvuru bölümüzde Adalet Bakanlığı 2 Bin 750 Hakim ve Savcı Adayı Alımı Yapıyor ile alakalı ayrıntıları siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. Adalet Bakanlığı 2 Bin 750 Hakim ve Savcı Adayı Alımı Yapıyor başvurusu ile alakalı detaylar makalemizde..

Adalet Bakanlığı 2 Bin 750 Hakim ve Savcı Adayı Alımı Yapıyor

Adalet Bakanlığı aracılığıyla uzun süredir beklenen hakim ve savcı alımı ilanı nihayet yayınlandı. Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılan açıklamaya göre 2000 adli yargı hakim ve savcı adayı, 750 avukatlık mesleğinden hakim ve savcı adayı alımı olmak üzere toplamda 2 bin 750 hakim ve savcı adayı alımı yapılacaktır. Adalet Bakanlığı hakim ve savcı adayı alımı ilanına dair başvuru formu, başvuru tarihleri, başvuru şartları, son başvuru tarihi ve sınavı ile ilgili tarihi, saati ve yeri ile alakalı bilgilere haberimizin devamından varabilirsiniz.

 • Adalet Bakanlığı 2 Bin 750 Hakim ve Savcı Adayı Alımı İlanı 2017
 • Adalet Bakanlığı Hakim ve Savcı Adayı Alımı Sınavı Başvurusu 2017
 • Başvuru Şartları Nelerdir?

Adalet Bakanlığı 2 Bin 750 Hakim ve Savcı Adayı Alımı İlanı 2017

2017 dönemi için tespit edilen ihtiyaç durumuna göre Bakanlığımızca yazılı yarışma sınavı ve mülakat ile 9-5 dereceli kadrolara;

 1. 2000 adli yargı hakim ve savcı adayı,
 2. 750 avukatlık mesleğinden adli yargı hakim ve savcı adayı,

alınacak olup, yazılı yarışma sınavı, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) aracılığıyla 3 Haziran 2017 Cumartesi günü Ankara’da yapılacaktır. Hem Adli Yargı Sınavı hem de Adli Yargı-Avukat Sınavı katılacak adaylar ile yalnızca Adli Yargı Sınavına katılacak adaylar, saat 10,00’da sınava ekranlara geleceklardır. Sadece Adli Yargı-Avukat Sınavına katılacak adaylar ise saat 11,00’de sınava ekranlara geleceklardır. Sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemleri tamamlanacaktır.

Adalet Bakanlığı Hakim ve Savcı Adayı Alımı Sınavı Başvurusu 2017

Başvurular, 6-13 Nisan 2017 tarihleri içinde bireysel olarak internet aracılığıyla yahut ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla elektronik ortamda alınacaktır. Başvuru Merkezleri aracılığıyla başvurular, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri civarında alınacaktır. Posta yoluyla başvuru alınmaz.

ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı (*) bulunmayan ve/yahut geçerli eğitim bilgisi bulunmayan adaylar başvurularını başvuru merkezlerinden yapacaklardır.

ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı (*) ve geçerli eğitim bilgisi (**) bulunan adaylar ise başvurularını, bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden) T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile) yahut diledikleri bir başvuru merkezlerinde yapacaklardır. Posta yoluyla başvuru alınmaz. ( * ) Geçerli fotoğraf: Son 50 ay içinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM aracılığıyla reddedilmemiş fotoğraflar geçerli fotoğraftır.

( ** ) Geçerli Eğitim Bilgisi: Eğitim bilgileri, Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) yahut ÖSYM arşivi kaynaklı olup bu bilgileri geçerli olanlar.

Başvuru ekranına yansıtılan YÖKSİS kaynaklı eğitim bilgileri, ÖSYM başvuru merkezlerinde değiştirilemez. YÖKSİS’teki eğitim bilgilerinde noksanlık/düzeltme olan adayların başvuru süresi içinde kendi üniversitelerine başvurarak bu detaylarının düzeltilmesini sağlamaları gerekmektedir.

YÖKSİS’te ve ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde eğitim bilgisi bulunmayan adayların ise hukuk fakültesinden mezun olduğuna dair diploma yahut mezuniyet belgesi ile yabancı bir hukuk fakültesini bitirenlerin ise diploma yahut mezuniyet belgesi ile Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarılı olduğuna dair belgeyi, (Belgelerin onaylı örneği de kabul edilir.) yanlarında bulundurmaları ve belgelerinin onaylı bir örneğini, başvuru merkezi görevlisine teslim etmeleri zorunludur. YÖKSİS’te eğitim bilgisi bulunmayan adaylardan (KKTC hariç yurt dışı, askeri okul mezunları ile ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (ais) yabancı uyruklu numarası (0 ile başlayan YU numarası) edinenler) ÖSYM arşivinde de eğitim bilgisi bulunmayan yahut ÖSYM arşivindeki eğitim bilgilerinde düzeltme/değişiklik bulunanların bu bilgileri ÖSYM başvuru merkezlerince değiştirilebilecek/düzeltilebilecektir.

ÖSYM aracılığıyla yapılan; başvuruların alınması, sınavın uygulanması, güvenlik önlemleri, sınav fiyatının yatırılması, sonuçlara itiraz vb. sınav ile alakalı güncel gelişmeler, başvuru tarihlerinde ÖSYM aracılığıyla adaylara açıklamalacaktır.

Başvurusunu bir başvuru merkezinden yapacak adaylar, ÖSYM’nin internet adresinden edinecekleri Aday Başvuru Formunu (Sınava başvuru tarihlerinde yayımlanacaktır.) doldurmuş olarak ÖSYM Başvuru Merkezlerine şahsen başvuracaklardır. Adayların başvurularını yaparken, doldurulmuş Aday Başvuru Formunu, nüfus cüzdanı/süresi geçerli pasaportlarının aslını yanlarında bulundurmaları zorunludur.

Başvuru merkezi görevlisi aracılığıyla adayın Aday Başvuru Formundaki bilgileri ile birlikte web kamerayla alınacak fotoğrafı da elektronik ortama aktarılacaktır (ÖSYM kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı (*) bulunan adayların fotoğraflarının çekilmesi sistem aracılığıyla engellenmektedir. Son 50 ay içinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM aracılığıyla reddedilmemiş fotoğraflar, geçerli fotoğraftır.). Fotoğraf, adayın fiziksel olarak tanınmasını sağlayacak nitelikte olmalıdır. Başvuruda adayların hangi sınava katılacakları bilgisi de aşağıdaki biçimde alınacaktır:

 • . 2017-Adli Yargı Sınavına katılacağım.
 • . 2017-Adli Yargı-Avukat Sınavına katılacağım.

Adaylar, başvuru şartlarını taşımaları halinde, formda ve sistemde bulunan kutucuklardan bir yahut birden fazlasını işaretlemek suretiyle, birden fazla sınava başvuru yapabileceklerdir.

Başvuru merkezi görevlisi adayın detaylarını ve fotoğrafını elektronik ortama aktardıktan sonra yazıcıdan alacağı Aday Başvuru Kayıt Bilgileri formunu kontrol etmesi için adaya verecektir. Aday belgeyi kontrol edecek ve bilgiler doğru ise imzalayıp görevliye onaylaması için geri verecektir. Bu etaptan sonra kişisel bilgilerin doğruluğundan aday sorumlu olacaktır. Belge üzerindeki onay kodu sisteme girildikten ve sınav ücreti yatırıldıktan sonra başvuru tamamlanacaktır. Onay kodu girilmeyen ve sınav ücreti yatırılmayan başvurular tamamlanmayacağı için geçersizdir ve sorumluluk adaya aittir. Adaylar, başvuruda başvuru hizmeti ücreti ödeyeceklerdir.

Başvuru işlemini yapan fakat, sınav fiyatını süresi içinde yatırmayan adayların başvuru kayıt bilgileri iptal edilecek ve bina/salon atamaları yapılmayacağından bu adaylara Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecektir.

Adaylar, sınava başvuru işlemini bitirdiktan sonra, başvuru süresi içinde başvuru detaylarını ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden kontrol edeceklerdir. Adaylar başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav fiyatını ödeyerek başvurularını tamamlayacaklardır. Sınav ücreti; 1 sınava katılan adaylar için 165,00TL., 2 sınava katılan adaylar için 245,00TL olacaktır.

Sınav ücreti, 06-14 Nisan 2017 tarihleri içinde ÖSYM’nin internet sayfasında bulunan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ÖSYM adına yatırılacaktır. Adaylar banka kuruluşlarından sınav ücreti ödemesi yapmamalıdır. Ödeme işlemlerinden kaynaklanabilecek hatalardan ÖSYM ve Adalet Bakanlığı sorumlu olmayacaktır. Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav fiyatını yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Sınav fiyatını süresi içinde yatırmayan adayların başvuru kayıt bilgileri iptal edilecektir.

Başvuru süresi içinde engelli olmayan, fakat, başvuru süresi tamamlandıktan sonra engelli duruma gelen adaylardan, engelli salonu dışındaki sınav salonlarında sınavlarını yapmalarına engel fiziki durumlarında yaşanan değişiklikler (alçı, sargı bezi kullanma, hastalık, ortopedik engel, sağlık ile alakalı kullanılması zorunlu araç gereç vb.) sağlık raporu ile belgelendirilerek, Genel Amaçlı Dilekçe örneği ile sınavın yapılacağı hafta içinde Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar ÖSYM-SHDB’ye ulaştırılmalıdır. Bu adaylardan raporları kabul görenler “Engelli Salonu”nda sınava alınacaklardır. Engelli Salonu dışında sağlık sebebiyle de olsa herhangi bir alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. kullanılamaz.

Başvuru Şartları Nelerdir?

2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununa göre adaylığa atanacakların aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir:

 • Türk vatandaşı olmak,
 • Avukatlık mesleğinden alınacak adli yargı hakim ve savcı adaylığı için; yazılı yarışma sınav tarihi itibariyle avukatlık mesleğinde fiilen en az üç yıl çalışmış olmak ile, yazılı yarışma sınavı için giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü saygınlığıyla 45 yaşını (doğum tarihi 01.01.1972 ve ardından olanlar ),

Adli yargı hakim ve savcı adaylığı için giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü saygınlığıyla 35 yaşını (doğum tarihi 01.01.1982 ve ardından olanlar) doldurmamış olmak,

(02.08.2013 tarihinde yürürlüğe giren 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 43 üncü maddesi ile 22.06.2006 tarih ve 5525 sayılı, Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanuna eklenen “ek 1 inci maddenin” son fıkrası ikaznca, Hukuk fakültesi mezunu olup, “4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa atıf yapan Yüksek Öğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği hükümlerine göre aldıkları disiplin cezaları sebebiyle yükseköğretim kurumlarından ilişiği kesilip, anılan Kanunun geçici 40 ıncı, geçici 43 üncü, geçici 45 inci, geçici 46 ncı, geçici 48 inci, geçici 50 nci, geçici 56 ncı ve geçici 58 inci madde hükümlerinden yararlanmak suretiyle lisans öğrenimini söz konusu maddelerde öngörülen şartlar içerisinde tamamlayanlar, yaş sınırlamasına bağlı kalınmaksızın sınava başvurabilirler.)

 • Hukuk Fakültesinden mezun olmak yahut yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak,
 • Kamu haklarından yasaklı olmamak,
 • Askerlik durumu itibariyle askerlikle ilgisi bulunmamak yahut muvazzaflık hizmetini yapmış yahut ertelenmiş yahut yedeğe geçirilmiş olmak,
 • Hakimlik ve savcılık görevlerini sürekli olarak olarak yurdun her yerinde yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı yahut engelliliği, alışılmışın dışında çevrenin yadırgayacağı biçimde konuşma ve organlarının hareketini kontrol zorluğu çekmek gibi engeli bulunmamak,
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere, üç aydan fazla hapis yahut affa uğramış olsa bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı yahut şeref ve haysiyet kırıcı bir suçtan yahut kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak yahut bu suçlardan yahut taksirli suçlar hariç olmak üzere üç aydan fazla hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren bir fiilden dolayı soruşturma yahut kovuşturma altında olmamak,
 • Hakimlik ve savcılık mesleğine yakışmayacak tutum ve davranışlarda bulunmamış olmak.

Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylarından hukuk alanında doktora yapmış ve giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü saygınlığıyla (doğum tarihi 01.01.1982 ve ardından olanlar) otuzbeş yaşını doldurmamış olanlar ile Avukatlar için Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylarından hukuk alanında doktora yapmış ve giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü saygınlığıyla (doğum tarihi 01.01.1972 ve ardından olanlar) kırkbeş yaşını doldurmamış olanlar yazılı sınavdan muaf olup, yalnızca mülakata tabi tutulacaklardır. Bu nedenle başvuruları elektronik ortamda alınmayacaktır. Bu bireylerin başvuru formu (Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü internet sitesindeki formlar bölümünde bulunan alakalı Sınav Başvuru Formu) ile birlikte hukuk fakültesinden mezun olduğunu ve hukuk alanında doktora yaptığını gösteren diploma suretlerini 06-13 Nisan 2017 tarihleri içinde Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Hakim Adaylığı Şube Müdürlüğüne vermeleri veya masrafını ödemek şartıyla mahalli Cumhuriyet başsavcılığı aracılığıyla APS (Acele Posta Servisi) ile göndermeleri gerekmektedir.

Başvurusunu yapmayan, ÖSYM Başvuru Merkezlerine başvuru yaptığı halde sınava katılmak için gerekli evrakı Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğüne yollamayan, başvuru koşullarını taşımayan, başvuru koşullarını taşımadığı halde sınav fiyatını yatıran, başvurusu geçersiz sayılan, aynı sınav için birden fazla sınav ücreti yatıran, sınava girmeyen yahut giremeyen, sınava alınmayan yahut sınavdan çıkarılan, sınavda başarı sağlayamayan yahut sınavı geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran, aynı işlem için birden fazla ödeme yapan adayların ödedikleri ücretler iade edilmeyecektir.

Adalet Bakanlığı aracılığıyla başvurusu kabul edilerek T.C. Kimlik Numarası ÖSYM’ye bildirilen adaylar için ÖSYM aracılığıyla (katılacağı oturumlara göre) Sınava Giriş Belgesi düzenlenecektir. Belge üzerinde adayın hangi bina ve salonda sınava gireceği ile adayın girmek istediği sınav tür/türleri, sınav tarihi ve saatleri bulunacaktır. Adaylar başvuru bilgilerine (katılacakları sınav/sınavlara göre) uygun olarak ayrı sınav binalarına atanacaklardır.

Adaylar sınava, sınavın yapılacağı hafta içinde, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden T.C. Kimlik Numarası ve aday şifresi girerek edinecekleri Sınava Giriş Belgesi ve nüfus cüzdanı/süresi geçerli pasaportu ile kabul edilecektir. Nüfus cüzdanı yahut pasaport dışında, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.) kabul edilmeyecektir. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav personellerince rahatlıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf yahut T.C. Kimlik Numarası bulunmayan (TC Kimlik numarası elle yahut daktilo ile sonradan yazılmış yahut ilave edilmiş olmamalıdır.) nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaportlar kabul edilmeyecektir. Bir aday bu belgeleri yanında olmadığı halde Sınav Koordinatörlerinin, ÖSYM Temsilcilerinin, bina yahut salon personellerinin kararıyla herhangi bir salonda sınava alınmış olsa bile, bu adayın sınavı ÖSYM Yönetim Kurulunca geçersiz sayılacaktır.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine ulaşım için şifresini unutan adaylar, ÖSYM Sınav Koordinatörlerine nüfus cüzdanı/süresi geçerli pasaportları ile şahsen başvurarak ücreti karşılığında yeni şifrelerini edinebileceklerdir. Şifrenin edinilmesi ile alakalı ayrıntılı bilgi ÖSYM’nin İnternet sayfasında bulunmaktadır.

Bireysel olarak internet aracılığıyla yahut ÖSYM başvuru merkezleri (Tüm il/ilçe ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri) aracılığıyla elektronik ortamda başvuru yaptıktan sonra;

Avukatlık Mesleğinden Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavına Girmek İsteyenler;

 1. Aday Başvuru Kayıt Bilgileri Formunu, (ÖSYM başvuru merkezlerine yapılan başvurularda ÖSYM görevlisi aracılığıyla verilen, bireysel olarak internet aracılığıyla yapılan başvurularda elektronik ortamdan alınan sınava başvurulduğunu gösterir formun bir örneği),
 2. Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü internet sayfasından (www.pgm.adalet.gov.tr) temin edecekleri Avukatlık Mesleğinden Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı İle Avukatlık Mesleğinden İdari Yargı Hakim Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavları Başvuru Formlarını ( bu form eksiksiz bir biçimde doldurulacaktır.),
 3. Hukuk Fakültesinden mezun olduğunu gösteren diplomasının onaylı örneği, diplomasının düzenlenmemiş olması halinde bitirme belgesinin onaylı örneği, öğrenimini yabancı ülkelerdeki bir hukuk fakültesinde yapmış olanların ise diplomasının onaylı örneği ile birlikte Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarılı olduğuna dair verilecek belgenin onaylı örneğini,
 4. Avukatlık Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Sınavına başvuranların yazılı sınav tarihi itibariyla fiilen üç yıl avukatlık yaptığını tespit etmek maksadıyla,

Serbest Avukatlık Yapanlar İçin:

aa)Fiilen avukatlık yaptığı tarihleri gösteren kayıtlı olduğu barodan alınacak baro yönetim kurulu kararının aslını,

 1. Baro kaydı devam etmekle birlikte herhangi bir kurum yahut kuruluşta çalışanlar, bunun bunun yanında çalıştıkları kurum ve kuruluştan alacakları hizmet belgesi aslını, ( Bu belge çalışma zamanının başlangıcını, çalışma bitmiş ise bitiş tarihini ve hangi unvanda çalışıldığını göstermesi gerekmektedir. )
 2. Kamu kurum ve kuruluşlarında avukatlık hizmetleri sınıfında yahut anlaşmali olarak görev yapan avukatlar ile avukatlık ruhsatnamesine sahip hukuk müşavirleri için;
 3. Avukatlık ruhsatnamesinin örneğini,
 4. Avukat yahut hukuk müşaviri olarak görev yaptığı süreleri gösteren alakalı kurumdan alınacak hizmet belgesinin aslını,
 5. Kamu kurum ve kuruluşlarında avukatlık hizmetleri sınıfında yahut anlaşmali olarak görev yapan avukatlar ile avukatlık ruhsatnamesine sahip hukuk müşavirlerinin serbest avukatlıkta geçirdikleri süre ile birlikte fiilen üç yılı tamamlamaları halinde serbest avukatlık yaptıkları dönem için fiilen avukatlık yaptıkları tarihleri gösteren kayıtlı olduğu barodan alınacak baro yönetim kurulu kararının aslını,

(Başvuru tarihi saygınlığıyla üç yılı doldurmamakla birlikte yazılı yarışma sınavı tarihi itibariyle bu süreyi dolduracak olanlar yazılı sınava katılma hakkına sahiptirler. Lakin bu durumdaki alakalılerin mülakata katılmaya hak kazanmaları halinde; başvuru tarihi ile yazılı yarışma sınavı tarihi içindeki zamanda fiilen avukatlık yaptığını mülakattan önce, bunun bunun yanında belgelemeleri gerekmektedir.)

Erkek adaylar için askerlik yaptığına yahut ilişiği olmadığına veya ertelendiğine yahut yedeğe geçirilmiş olduğuna dair belgeyi, (Askerlik yapılmış ise, alınacak olan belgenin askerliğin yapıldığı tarihleri gösterir olması gerekmektedir. Üç yıllık fiili avukatlık süresi hesaplanırken askerlikte geçirilen süreler hesaba dahil edilmeyecektir.)

Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı, Avukatlık Mesleğinden Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı yazılı yarışma sınavlarına, 02 Ağustos 2013 tarihinde yürürlüğe giren, 6495 sayılı kanun kapsamı içinde başvuranların bunun bunun yanında;

4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa atıf yapan Yüksek Öğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği hükümlerine göre aldıkları disiplin cezaları sebebiyle yükseköğretim kurumlarından ilişiği kesilip, anılan Kanunun geçici 40 ıncı, geçici 43 üncü, geçici 45 inci, geçici 46 ncı, geçici 48 inci, geçici 50 nci, geçici 56 ncı ve geçici 58 inci madde hükümlerinden yararlanmak suretiyle lisans öğrenimini söz konusu maddelerde öngörülen şartlar içerisinde bitirdiklarına dair belgeyi, (Belgenin onaylı örneği de kabul edilir.)

Avukatlık Mesleğinden Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı için 06-13 Nisan 2017 tarihleri içinde Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Hakim Adaylığı Şube Müdürlüğüne bizzat teslim edecek veya alakalınin olduğu yer Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla (masrafı alakalısi aracılığıyla verilmek suretiyle) APS yoluyla gönderecektir. POSTA YOLUYLA YAPILAN BAŞVURULAR KABUL EDİLMEYECEKTİR. (Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavına başvuranlardan, yukarıda gösterilen Kanun hükümlerine göre af kapsamı içinde müracaat edenlerden istediğimiz belge hariç evrak istenmeyecektir.)

Adayların, Aday Başvuru Formuna yazdıkları bilgilerin sorumluluğu kendilerine aittir. Aday, Başvuru Formuna yazılan bilgilerdeki eksik ve yanlışlar yüzünden dünyaya gelecek sonuçlardan sorumlu olacaktır. Mülakat öncesinde istediğimiz belgeleri teslim etmeyen, gerçeğe aykırı beyanda bulunan 2802 Sayılı Kanunda gösterilen nitelikleri taşımadığı tespit edilen adaylar mülakata alınmayacak olup, aradan geçen süreye bakılmaksızın bu sınavdan elde ettiği tüm haklarını kaybedecektir.

Eksik evrakı olan yahut başvuru koşullarını taşımadığı tespit edilenlerin başvuruları kabul edilmeyecek ve ÖSYM’ye gönderilecek başvuru listesine dahil edilmeyeceklerdir.

Avukat adli yargı hakim ve savcı adaylığı yazılı yarışma sınavına girecek adayların başvuru formları ile ekleri, şartların mevcut olup olmadığı yönünden incelenecek, şartları taşıyanların adı ve soyadı yazılı liste Bakanlığımız www.pgm.adalet.gov.tr adresinde 8 Mayıs 2017 tarihinde ilan edilecektir. Şartları taşımadığı tespit edilenlere durumları bildirilecek olup, bu adaylar yazılı sınava alınmayacaklardır.

Sınav için gerekli olan iki adet kurşunkalem, silgi, kalemtıraş, peçete her bir aday için ÖSYM aracılığıyla temin edilecektir. Tüm adaylar, 26 Eylül 2012 tarihli ve 28423 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Şartlarına İlişkin Yönetmelik” hükümlerine ve diğer alakalı mevzuata uymak zorundadır. Sınav bina/salonları ÖSYM aracılığıyla kurulacak güvenlik kameraları ile izlenebilecektir. Kamera kayıtları gerektiğinde ispat olarak kullanılacaktır.

Sınavın Yapılma Şekli ve Değerlendirilmesi:

Adaylar, başvurudaki sınav tercihlerine göre alakalı testin sorularını yanıtlayacaklardır.

Adaylar, testteki soruların yanıtlarını sınav kitapçığının alakalı alanında işaretleyeceklerdir. Kitapçıkların tüm sayfaları ÖSYM’de taranacak, sayfa fotoğrafları üzerinden görüntü işleme metotlarıyle adayların işaretleri belirlenecek ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir.

 • Hem Adli Yargı hem de Adli Yargı-Avukat sınavına katılacak adaylar, saat 10,00’da sınava ekranlara geleceklardır. Bu adaylara önce Adli Yargı Testinin sınav kitapçığı verilecektir. Bu test için verilen yanıtlama süresi tamamlandıktan sonra testin sınav kitapçıkları adaylardan toplanacak ve Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Ortak Alan Bilgisi Testinin sınav kitapçığı adaylara verilecektir. Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Ortak Alan Bilgisi Testinin yanıtlama süresi saat 11.00’de ekranlara gelecektır. Bu test için verilen yanıtlama süresi de tamamlandıktan sonra testin sınav kitapçıkları adaylardan toplanacaktır. Adaylara son kez Adli Yargı-Avukat Testinin sınav kitapçığı verilecektir. Adli Yargı-Avukat Testinin yanıtlama süresi saat 12.30’da ekranlara gelecektır.
 • Sadece Adli Yargı sınavına katılacak adaylar, saat 10,00’da sınava ekranlara geleceklardır. Bu adaylara önce Adli Yargı Testinin sınav kitapçığı verilecek, bu test için verilen yanıtlama süresi tamamlandıktan sonra Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Ortak Alan Bilgisi Testinin sınav kitapçığı verilecektir. Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Ortak Alan Bilgisi Testinin yanıtlama süresi saat 11.00’de ekranlara gelecektır.
 • Sadece Adli Yargı-Avukat sınavına katılacak adaylar, saat 11,00’de sınava ekranlara geleceklardır. Bu adaylara önce Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Ortak Alan Bilgisi Testinin sınav kitapçığı verilecektir. Bu test için verilen yanıtlama süresi tamamlandıktan sonra testin sınav kitapçıkları adaylardan toplanacaktır. Daha sonra adaylara Adli Yargı-Avukat Testinin sınav kitapçığı verilecektir. Adli Yargı-Avukat Testinin yanıtlama süresi saat 12.30’da ekranlara gelecektır.

Tüm adaylar Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Ortak Alan Bilgisi Testini cevaplamak zorundadır. Bu testte 65 soru bulunacak yanıtlama süresi 80 dakika olacaktır.

Adli Yargı ve/yahut Adli Yargı-Avukat sınavına katılacak adaylara, başvurudaki sınav tercihlerine uygun kitapçık verilecektir. Bu test/testlerde bulunan 35’er soru için yanıtlama süresi 50’şer dakika olacaktır.

Sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemleri tamamlanacaktır. Adayların, Sınava Giriş Belgelerinde yazılı “Sınav Saati”nden en az 1 saat önce sınava girecekleri binanın önünde hazır bulunmaları zorunludur

Birden fazla testin uygulandığı sınav salonlarında sınav kitapçıklarının dağıtılması ve toplanmasında ara verilmeyecektir. Sınav evrakının toplanması ve dağıtılması esnasında adayların sınav salonundan çıkmaları yasaktır. Sınav salonundan ayrılan bir aday her ne nedenle olursa olsun tekrar sınav salonuna alınmayacaktır.

Sınavda sorular çoktan seçmeli olacak ve aşağıdaki konulardan oluşacaktır:

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Ortak Alan Bilgisi Testi: Tüm adaylar için ortak ve zorunlu testlerden meydana gelir.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi: Türkçe, Matematik, Türk Kültür ve Medeniyetleri, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve Temel Yurttaşlık Bilgisi konularıyla alakalı sorulardan,

Ortak Alan Bilgisi Testi: Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, İdari Yargılama Usulü, Hukuk Yargılama Usulü ve Medeni Hukuk konularıyla alakalı sorulardan meydana gelir.

Adli Yargı Testi: Bu test, Adli Yargı Sınavına başvuran adaylar içindir.

Adli Yargı Testi: Borçlar Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Yargılama Usulü, Ticaret Hukuku, İcra ve İflas Hukuku konularıyla alakalı sorulardan meydana gelir.

Adli Yargı-Avukat Testi: Bu test, Adli Yargı-Avukat Sınavına başvuran avukat adaylar içindir.

Adli Yargı-Avukat Testi: Borçlar Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Yargılama Usulü, Ticaret Hukuku, İcra ve İflas Hukuku konularıyla alakalı sorulardan meydana gelir.

Adli Yargı Testi ile Adli Yargı-Avukat Testi aynı konularla alakalı çoktan seçmeli sorulardan oluşacak fakat, testlerde birbirinden farklı sorular bulunacaktır.

Her bir sınav kitapçığı matbaada özel olarak poşetlenecektir. Sınav kitapçıkları sınavda adaylara, salon personelleri aracılığıyla poşet içinde, açılmadan ve rastgele dağıtılacaktır. Kitapçıklardaki sorular birbirinin tamamen aynı olacak fakat soruların yahut sorulardaki alternatiflerin sıralanışı ile doğru cevabın yeri değişebilecektir. Bu nedenle, her adayın yanıt anahtarı da farklı olacaktır.

Her sınav kendi içinde değerlendirmeye alınacaktır. Değerlendirme sırasında yalnız doğru yanıtlar dikkate alınacak, yanlış yanıtlar dikkate alınmayacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı yahut yargı mercileri aracılığıyla iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi/konuları yirmi (20) tam puan üzerinden; Alan Bilgisi Testi/konuları seksen (80) tam puan üzerinden ayrı ayrı değerlendirilecektir.

Bu hesaplamada Alan Bilgisi Testi; Ortak Alan Bilgisi Testi (35 soru) ile Adli Yargı Testi (35 soru) / Adli Yargı-Avukat Testi (35 soru) toplamını (70 soru) anlamına gelmektedir. Bu değerlendirme yapılırken Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi konuları ile Alan Bilgisi Testi konuları kendi aralarında eşit olarak puanlandırılacaktır.

Buna göre; Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi’nde bulunan 5 konu ile Alan Bilgisi Testinde bulunan 10 konu ayrı birer alt test olarak değerlendirilecektir. Bu 15 alt test için adayların ham puanları ayrı ayrı hesaplanacaktır. Her alt test için sınava giren adayların ham puanları kullanılarak hemen hemen ve standart sapma değerleri bulunacaktır. Bulunan hemen hemen ve standart sapma değerleri kullanılarak her alt test için adayların ham puanları, hemen hemensı 50 ve standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi’nde bulunan 5 alt test için hesaplanan standart puanların her biri 0,2 ağırlıklandırma katsayısıyla çarpılarak toplanacak ve Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi Ağırlıklı Puanı bulunacaktır.

Alan Bilgisi Testi’nde bulunan 10 alt test için hesaplanan standart puanların her biri 0,1 ağırlıklandırma katsayısı ile çarpılarak toplanacak ve Alan Bilgisi Testi Ağırlıklı Puanı bulunacaktır.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi Ağırlıklı Puanı, en büyüğü 20, en küçüğü Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi’nin bütününde hesaplanan en düşük ham puan değerinin 2/3 ile çarpılması sonucu bulunacak değer olacak biçimde puanlara dönüştürülecek ve bu puan Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi Başarı puanı olarak adlandırılacaktır.

Alan Bilgisi Testi Ağırlıklı Puanı, en büyüğü 80, en küçüğü Alan Bilgisi Testi’nin bütününde hesaplanan en düşük ham puan değerinin 8/7 ile çarpılması sonucu bulunacak değer olacak biçimde puanlara dönüştürülecek ve bu puan Alan Bilgisi Testi Başarı puanı olarak adlandırılacaktır. Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi Başarı Puanı ile Alan Bilgisi Testi Başarı Puanı’nın toplanması ile Genel Başarı Puanı hesaplanacaktır.

Bu hesaplamalar sonucu, adayların başvurularına ve aldıkları testlere göre;

Adli Yargı Genel Başarı Puanı ve/yahut Adli Yargı-Avukat Genel Başarı Puanı hesaplanacaktır.

Adayların başvurularına göre aldıkları test yahut testlerde hiçbir işaretleri bulunmaması durumunda alakalı adayların bu test yahut testlerden 0 (sıfır) ham puan aldıkları kabul edilir.

Adli Yargı Sınavında; Genel Başarı Puanı sıralamasına göre en yüksek puan alan adaydan başlanmak üzere ilan edilen kadronun (2000) iki katı fazlası olan 6000 aday mülakata katılmaya hak kazanacaktır. 6000 inci aday ile aynı puanı alan adaylar da Adalet Bakanlığı aracılığıyla yapılacak mülakata çağrılacaktır.

Adli Yargı-Avukat Sınavında; Genel Başarı Puanı sıralamasına göre en yüksek puan alan adaydan başlanmak üzere ilan edilen kadronun (750) iki katı fazlası olan 2250 aday mülakata katılmaya hak kazanacaktır. 2250 inci aday ile aynı puanı alan adaylar da Adalet Bakanlığı aracılığıyla yapılacak mülakata çağrılacaktır.

Sınav sonuçları, her sınav için ayrı ayrı açıklanacak, ÖSYM’nin internet sayfasından açıklamalacak, adayların adresine bunun bunun yanında sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar sınav sonuçlarını, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebileceklerdir. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Kontenjana giren adayların sınav sonuç bilgisinde “Mülakata katılmaya hak kazandınız. Mülakat tarihlerini Adalet Bakanlığı’nın internet sayfasından takip ediniz.”, kontenjana giremeyen adaylar için “Kontenjan sebebiyle mülakata katılmaya hak kazanamadınız.” ibaresi yazılacaktır.

Sınav Sonucuna İtiraz

Sınav sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçların ÖSYM aracılığıyla elektronik ortamda açıklanmasından bu yana en geç 10 gün içinde, ÖSYM’nin internet sayfasında bulunan “Adaylar Tarafından Dilekçe Gönderilmesi ve İşlem Ücretleri” konulu açıklama ışığında Genel Amaçlı Dilekçe örneğini tercih ederek ÖSYM’ye başvurmalıdırlar. Sınav sorularına ilişkin itirazlar ise, sınav tarihinden bu yana 3 iş günü içinde aynı biçimde yapılmalıdır (Yapılacak her türlü itiraz, adayın dava açabilme hakkı için geçerli 10 günlük dava açma zamanını durdurmaz.). Bu adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi 6028011-5229 (IBAN NO: TR 390001002533060280115229) hesabına gerekli ücreti yatırdıklarını gösteren dekontunu dilekçelerine eklemeleri gerekir. Dilekçe ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06800 Bilkent/Ankara adresine ulaştırılmalıdır. ÖSYM süresi içinde yapılan itirazları inceleyecek, sonuçlarını adaylara ve gerektiğinde alakalı kuruma 10 gün içinde posta ile bildirecektir. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile üzerinde adayın T.C. Kimlik Numarası, adresi, evrak referans numarası vb. bilgiler yazılı olmayan, imzalanmamış dilekçeler işleme alınmayacak ve yanıtlandırılmayacaktır. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır. ÖSYM, uygun gördüğü takdirde aday dilekçelerini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden alabilecek ve/yahut adayların vermiş olduğu dilekçeleri https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yanıtlayabilecektir.

ÖSYM’de bulunan her türlü sınav evrakının aslı yahut sureti, yargı organlarının aksi kararları olmadıkça, aday dahil hiçbir kişi veya kuruma gösterilmez ve verilmez. Lakin; adaylar, “Adaylar Tarafından Dilekçe Gönderilmesi ve İşlem Ücretleri” konulu açıklama ışığında, sınavda kullanmış oldukları kendi soru kitapçığı ve yanıt kağıdını ÖSYM’de (Ankara’da) inceleyebileceklerdir.

Sınavda uygulanacak sorularının telif hakları ÖSYM’ye aittir. Sorular, ÖSYM Yönetim Kurulu aracılığıyla yayımlanmasına karar verilenler hariç, hiçbir kişi yahut kuruma verilmez. Sorular, basılı yahut internet ortamında yayımlanamaz. ÖSYM’nin yazılı izni olmadan, hangi amaçla olursa olsun, tamamının yahut bir kısmının kopya edilmesi, fotoğraflarının çekilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, kullanılması yahut yayımlanması yasaktır. Aksi yönde fiillere karşı, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince kanuni yollara başvurulacaktır. Sınava giren adaylar, bu durumu kabul etmiş sayılırlar. Adalet Bakanlığı aracılığıyla yayınlanmış olan hakim ve savcı adayı alımı ilanı ile ilgili başvuru formu, başvuru tarihleri, başvuru şartları ve ilan ile ilgili diğer mühim ayrıntıları paylaştık. Konu ile ilgili soru, sorun veya görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca bakanlık aracılığıyla yayına giren diğer tüm ilanlara Adalet Bakanlığı Güncel İş İlanları sayfası üzerinden varabilirsiniz.


DİĞER ADALET BAKANLIĞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, adalet bakanlığı hususunda tüm yeni haberleri ve açıklamaları çok yakında zamandan anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk kez bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com’un paylaştığı haberleri takip etmeniz ve bi hayli hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com’dan yapılan adalet bakanlığı açıklamalarını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu