Başvurular

Son dakika Sağlık Bakanı Koca tarih vererek açıkladı

Son dakika Sağlık Bakanı Koca tarih vererek açıkladı, iş başvuruları bölümünde Son dakika Sağlık Bakanı Koca tarih vererek açıkladı ile alakalı başvuruyu siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik.. Son dakika Sağlık Bakanı Koca tarih vererek açıkladı ile alakalı tüm ayrıntılar makalemizde..

Son dakika Sağlık Bakanı Koca tarih vererek açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarih vererek açıklamalarda bulundu.

Yapılan yazılı açıklama şu biçimde;

Artık yapmamız gereken, kendimizi korumak ve aşı sıramızı beklemektir.

Bilim Kurulu’nun bugünkü haftalık toplantısında, virüsün yeni varyantları, aşı ile alakalı son gelişmeler ve Toplum Bağışıklığı konusu ile birlikte, bazı illerimizde git gide artan risk düzeyi ele alınmıştır.
Her şeyden önce kesinlik arz eden şudur: Toplum, her ne kadar bunu yeterince gündeme almamış olsa da, virüs gücünü korumaya sürdürmekte. Artan vaka sayısı bunun ispatıdır.

Bugünlerde öne çıkan bir sorun var: Salgına karşı başarı için ihtiyaç duyduğumuz sabrı, aşı aracılığıyla Toplum Bağışıklığı sağlanana kadar gösterip gösteremeyeceğimiz! Bilimin attığı adımlarla aşı tedarikindeki mühim gelişmelerin hepimize tedbirli bir bekleyiş sorumluluğu yüklediğini düşünmeliyiz.

Kısıtlamaların azaltıldığı 1 ayı geride bıraktık. Maalesef bu 1 ayda, İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere, nüfusumuzun yüzde 80’inin yaşadığı 58 il, kısa bir sürede, riskin çok yüksek olduğu iller arasına girdi. Buna rağmen başarıya inancımızı korumalıyız. Bize ve bilim insanlanmıza şimdi eskisinden daha fazla görev düştüğü bilinmeli ve bu balakayla de her birey direncini artırmalıdır. Kısa bir süre içinde, aşı ile, yaygın bağışıklık hedefinde başarılı bulunacağız. Bu hedef topluma bir güç kaynağıdır.

Bilim insanlarımızın kamuoyuna aktarmak zorunda olduğum bir mesajı var: Mutasyona uğrayan virüslerin yayılım hızını artırdığı konusu büyük bir ciddiyetle ele alınmaktadır. Covid testi pozitif bireylerde bizim yaptığımız araştırmalarda da bu varyantlara çok sık rastlanmadadır.

Ülkemizde tespit edilen varyantlar dikkat çekicidir.

İngiltere varyantı, 81 ilde 180.448 örnekte tespit edilmiştir. Güney Afrika varyantı, 11 ilde 169 örnekte tespit edilmiştir. Brezilya varyantı, 2 ilde 4 örnekte tespit edilmiştir. Califomia-New York varyantı 1 ilde 2 örnekte tespit edilmiştir. Tablonun bütünü, İngiltere varyantının ülkemizdeki vakalann %75’ini oluşturduğunu ve klasik tip Koronavirüsün yerini aldığını göstermektedir.

Aşı tedariki sürecini toplum yakında zamandan izliyor. Aşılamayı hızlandırmak için Sinovac, Biontech gibi aşıların bunun yanında artık yeni tedarik kaynaklarımız var. Farklı üreticilerle görüşmelerimiz neticesinde, yakında zamanda daha büyük alım potansiyeline sahip bulunacağız.
2 milyon 800 bin doz Biontech aşısı elimizde. 10 gün içinde bu sayı 4,5 milyon doza ulaşacak. Bu aşı her ilde belli hastanelerde uygulanacak. Mevcut aşılardan hangisini tercih edeceği insana bağlıdır. Aşı sırası gelenler, söz konusu hastanelerden randevu alırken aşı tercihini altını çizerek randevu almalıdır. Şu anda 2 Nisan Cuma günü için randevu verilmeye başlanmıştır.

Hedefimiz en geç Haziran sonuna kadar nüfusun büyük çoğunluğunu aşılamaktır. Bu hedefe ulaşmak için gereken gayreti ve kararlılığı kesinlikle anlatacağız.

Türkiye, yakın bir zamanda aşı gereksinimini kendi üretimiyle karşılayacak. Faz 2 aşaması tamamlanmak üzere olan, uygulamaya en yakın inaktif aşımızın bunun yanında, başka inaktif aşıların da gönüllüler üzerinde çalışmaları sürmektedir. İnovatif aşı adaylarından, VLP dediğimiz virüs benzeri parçacık aşısının Faz 1 çalışmaları da başlamıştır.

Bakanlığımıza bağlı bir kurum olan TÜSEB’in desteklediği intranazal yani burun spreyi şeklinde uygulanacak aşının Faz 1 çalışmalarına başlamak üzereyiz. Özel girişim aracılığıyla başlatılan, Ankara Üniversitesi başta olmak üzere, dört üniversitenin katkılarıyla yürütülen çalışmanın ilk deneyleri olumlu yanıtlar verdi. İntranazal aşının gönüllüler üzerindeki sonuçları beklediğimiz gibi olursa, bu aşı, dünya çapında örneği bulunmayan bir COVİD aşısı olacaktır.

Hedefimiz, aşıyla Toplum Bağışıklığıdır.

Bu etapta, yükün çok büyük kısmı, bizim, bilim insanlarımızın, sağlık çalışanlarımızın üzerindedir. Bu sorumluluk duygusu, salgınla karşılaşmada dayanıklılığı, önlemlere uyma isteğini ve yaşama sevincini artırmalıdır.

Kamuoyuna saygılarımla
Dr. Fahrettin Koca

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu