Biyografiler

Serenay Sarıkaya kimdir, kaç yaşında, evi nerede?

Serenay Sarıkaya kimdir, biyografi kategorimizde 01.07.1991 doğumlu ve mesleği Oyuncu olan Serenay Sarıkaya biyografisini paylaşalım istedik. Serenay Sarıkaya kimdir?, Serenay Sarıkaya nereli?, Serenay Sarıkaya kaç yaşında, tüm detaylar Serenay Sarıkaya biyografi makalemizde..

Başlıklar

Serenay Sarıkaya kimdir? – Biyografisi

Serenay Sarıkaya (Fi Dizisi Duru)

Oyunculuk yaşamında Adanalı dizisi ile ismini duyurmuş Serenay Sarıkaya, Medcezir dizisinde yıldızını iyice parlatmıştır. Güzelliği ve oyunculuğuyla gözleri üstüne çeken Serenay Sarıkaya kimdir? Nerelidir? Kaç yaşındadır? Bugünlere nasıl geldi? Boyu ve kilosu kaçtır? Haydi Serenay Sarıkaya’yı biraz da yakında zamandan tanıyalım…

Serenay Sarıkaya’nın Doğum Tarihi Kaçtır?

Serenay Sarıkaya, 1 Temmuz 1991 Ankara doğumludur.  29 yaşındadır.

Serenay Sarıkaya Nerelidir?

Serenay Sarıkaya Ankaralıdır.

Serenay Sarıkaya’nın Göz Rengi Nedir?

Serenay Sarıkaya ela gözlüdür.

Serenay Sarıkaya’nın Boyu ve Kilosu Kaçtır?

Serenay Sarıkaya’nın boyu 174 cm, kilosu ise 55 kilogramdır.

Serenay Sarıkaya’nın Burcu Nedir?

Serenay Sarıkaya 1 Temmuz doğumlu olmasından dolayı Yengeç burcudur.

Serenay Sarıkaya’nın Eğitim Hayatı

Serenay Sarıkaya, Ankara’da dünyaya gözlerini açtıkten sonra bir süre ailesiyle Antalya’da yaşamıştır. 7 yaşında iken anne ve babasının ayrılması sonucu annesiyle İstanbul’da yaşamına devam etmiştir. İlköğretim ve lise eğitimlerini Antalya’da tamamlamıştır. Lisesini Antalya Saime Salih Konca Lisesi’nde tamamlamıştır. Çocukken oyunculuk değil de modellik yapmayı çok istemiştir. Uzun bir süre boyunca sporun voleybol ve basketbol ayaklarıyla ilgilenmiştir. Bunların bunun yanında Latin danslarıyla da uğraşmıştır. Üniversite eğitimi almamıştır.  Ayrılık sonucu annesiyle yaşayan Sarıkaya, oyunculuk yapmak istediğini söylemesi üzerine İstanbul’a taşınmıştır. Henüz 15 yaşında iken Çek Cumhuriyeti’nde tertip edilen “Avrupa Gençler Güzellik Yarışması”na katılmıştır ve jüri özel ödülü almıştır. 

Serenay Sarıkaya’nın Oyunculuk Hayatı

Güzellik yarışmasının ardından oyunculuk yaşamına ilk adımı “Şaşkın” isimli bir filmle atmıştır. Ardından Turkcell reklamında rol almış ve adını ağır ağır piyasada duyurmaya başlamıştır. Murat Şeker’in yönetmenliğini yaptığı “Plajda” isimli filmde de rol aldıktan sonra Sinan Çetin’in dikkatini çekmiştir. Başarılı bir yapımcı olan Sinan Çetin, Serenay’ı kaçırmak istememiştir ve “Peri Masalı” isimli televizyon dizisi oyuncu kadrosuna Serenay’ı eklemiştir. Dizide Ayşen Gruda, Altan Günbay ve Şahap Sayılgan gibi isimlerle rol arkadaşlığı yapma fırsatı bulmuştur. Sinan Çetin, Serenay’daki ışığı gördüğünden dolayı bırakmamıştır ve “Limon Ağacı” dizisinin kadrosuna da ekletmiştir. Serenay Sarıkaya’nın en fazla duyulduğu ve kendini gösterebilme şansını bulduğu dizi olan, 2008 senesinde yapılan “Adanalı”nın oyuncu kadrosuna girişi ile uzun seneler ekranda kalacak bir sima bulunacağını kimse bilmiyordu. Bu dizide Oktay Kaynarca, Mehmet Akif Alakurt gibi isimlerle oyuncu arkadaşlığı yapmıştır. Ardından güzellik yarışmaları ile de kendisini göstermeye devam eden Sarıkaya’nın ünü gün geçtikçe artmıştır. 2013 senesinde ise “Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi” isimli dizinin ikinci sinema filmi olan “Behzat Ç. Ankara Yanıyor” filminde rol almıştır. Kariyerinin belki de en mühim projesi olan “Medcezir” dizisine ise aynı yıl başlamıştır. “Medcezir”de Çağatay Ulusoy, Hazar Erkuvvetli gibi isimlerle oynama fırsatı bulmuştur. 2 sene boyunca televizyonlarda yayına giren Medcezir ile artık Serenay Sarıkaya kendini bi hayli fazla ispatlamıştır. Dizi ve film projelerinin bunun yanında reklam filmlerinde de boy göstermeye devam etmiştir. En son kez 2017 senesinde başlayan “Fİ” dizisinde Duru isimli kişiliği canlandırmıştır. 2019 senesinde ise “Alice Harikalar Diyarında” versiyonu olan “Alice Müzikali”nde ilk tiyatro deneyimini yaşamıştır. 

Serenay Sarıkaya’nın Başarıları

Serenay Sarıkaya aday gösterildiği 42 ödül merasiminden yalnızca 9 tanesinde ödül alamamış 31 tane ödül merasiminden evine ödülle ayrılmıştır.  En fazla ödülünü “Medcezir” isimli dizide aldığı rol aracılığıyla elde etmiştir. Bu dizi ile toplamda 20 ödül elde etmiştir.

Serenay Sarıkaya Filmleri ve Dizileri

•2006, Şaşkın – Yardımcı Karakter

•2008, Plajda – Yardımcı Karakter

•2008, Peri Masalı – Yardımcı Karakter

•2008, Limon Ağacı – Başrol

•2008-2010, Adanalı – Yardımcı Karakter

•2010, Ejderhanı Nasıl Eğitirsin? – Seslendirme

•2010-2012, Lale Devri – Başrol

•2011, Hoşçakal – Başrol 

•2013, Behzat Ç. Ankara Yanıyor – Başrol

•2013-2015, Medcezir – Başrol

•2016, İkimizin Yerine – Başrol

•2017-2018, Fİ – Başrol

•2022, Bergen: Acıların Kadını, Başrol

Serenay Sarıkaya Reklam Filmleri

•2014, Elidor

•2014-2016, Mavi

•2017, Head&Shoulders

•2018, Mavi

Serenay Sarıkaya Tiyatro Oyunları

•2019, Alice Müzikali – Başrol

Serenay Sarıkaya’nın Aşk Hayatı

Bir dönem Çağatay Ulusoy, Tolgahan Sayışman, Kerem Bürsin gibi isimlerle adı anılan Serenay Sarıkaya, son haftalarda tecrübeli oyuncu, yönetmen, seslendirmen Cem Yılmaz ile ilişkisi olduğunu kamuoyuna duyurmuştur.

Serenay Sarıkaya’nın Sosyal Medyası

Serenay Sarıkaya, Twitter’da @srnysrkyresmi isimli hesabında 1,8 milyon takipçi bulundurmakta bunun yanı sıra Instagram’da ise @serenayss isimli hesabında 9,6 milyon takipçi bulundurmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu