Başvurular

Merkez Bankası 30 personel alımı yapıyor 2022

Merkez Bankası 30 personel alımı yapıyor 2022, iş başvuru bölümüzde Merkez Bankası 30 personel alımı yapıyor ile alakalı ayrıntıları siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. Merkez Bankası 30 personel alımı yapıyor başvurusu ile alakalı detaylar makalemizde..

Başlıklar

Merkez Bankası 30 personel alımı yapıyor

Merkez Bankası yayınlamış olduğu iş ilanı kapsamı içinde çok sayıda personel alımı yapacağını açıkladı. Merkez Bankası ilan kapsamı içinde 10 mühendis alımı, 10 avukat alımı ve 10 ekonomist alımı gerçekleştirecektir. Adaylar ilana 4 Şubat 2019 tarihine kadar iş başvurusu yapabileceklerdir. Adaylarda aranan başvuru şartları, başvuru formu ve başvuru tarihleri ile ilana dair diğer geniş bir şekilde bilgiler yazımız devamında bulunmaktadır.

  • Merkez Bankası Personel Alımı İlanı 2019
  • Başvuru İşlemleri

Merkez Bankası Personel Alımı İlanı 2019

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası; bağımsızlığı, kuvvetli örgüt yapısı, nitelikli kadrosu, teknolojik üstünlüğü ve etkili sonuçlar alma özelliği ile dünyanın ileri gelen merkez bankaları içinde yer alma vizyonuyla faaliyetlerini yürütmektedir.

Alınacak Kişi Sayısı: Mühendis (10 kişi)

Çalışma Yeri: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Bilgilendirme

Merkez Bankası Avukat Alım İlanıBaşvurudan işe alıma kadar tüm aşamalarda adaylara yapılacak bilgilendirme ve çağrılar, adayların başvuru sırasında açıkladıkleri e-posta adreslerine yahut Bankamız internet sitesi insan kaynakları sayfasında (insankaynaklari.tcmb.gov.tr) açıklama yoluyla yapılacak ve kağıt ortamında herhangi bir yazışma yapılmayacaktır.

Mühendis Alımı

S 01.01.1987 yahut ardından doğmuş olmak.

S Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına alınacak bireylerde aranan genel şartları taşımak.

S En az dört yıllık eğitim veren Türkiye yahut yurt dışındaki denkliği Yükseköğretim Kurulunca tanınmış yükseköğretim kurumlarının; makine mühendisliği yahut elektrik-elektronik mühendisliği programlarında lisans eğitimini tamamlamış olmak.

S Son başvuru tarihi saygınlığıyla son iki yıl içinde yapılan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işe alım sınavlarının komisyon mülakatı aşamasında elenmemiş olmak.

S Son başvuru tarihi saygınlığıyla son iki yıl içinde yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yahut Elektronik Yabancı Dil Sınavından (e-YDS) en az 70 İngilizce puanı yahut Test of English as a Foreign Language Internet-Based Test (TOEFL iBT) sınavından en az 84 puan almış olmak.

S Son başvuru tarihi saygınlığıyla son iki yıl içinde yapılan; Kamu Personel Seçme Sınavından (KPSS) en az 80 KPSSP1 puanı yahut Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavından (ALES) en az 80 sayısal puan yahut GRE sınavından en az 156 sayısal puan yahut GMAT sınavından en az 585 puan almış olmak.

J KPSS, ALES, GRE ve GMAT puanlarına göre aşağıdaki ALES Sınavı Eşkıymetlik Tablosu esas alınarak yapılacak sıralama neticesinde ilk 30 aday (son adayla aynı puanları alan adaylar da dahil) komisyon mülakatına çağrılacaktır.

Avukat Alımı

S Avukatlık stajını tamamlamış olmak.

S 01.01.1987 yahut ardından doğmuş olmak.

S Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına alınacak bireylerde aranan genel şartları taşımak.

S Son başvuru tarihi saygınlığıyla son iki yıl içinde yapılan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işe alım sınavlarının komisyon mülakatı aşamasında elenmemiş olmak.

S Son başvuru tarihi saygınlığıyla son iki yıl içinde yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yahut Elektronik Yabancı Dil Sınavından (e-YDS) en az 70 İngilizce puanı yahut Test of English as a Foreign Language Internet-Based Test sınavından (TOEFL iBT) en az 84 puan almış olmak.

S Son başvuru tarihi saygınlığıyla son iki yıl içinde yapılan Kamu Personel Seçme Sınavından (KPSS) en az 80 KPSSP1 puanı yahut Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavından (ALES) en az 80 sayısal puan yahut GRE sınavından en az 156 sayısal puan yahut GMAT sınavından en az 585 puan almış olmak.

J KPSS, ALES, GRE ve GMAT puanlarına göre aşağıdaki ALES Sınavı Eşkıymetlik Tablosu esas alınarak yapılacak sıralama neticesinde ilk 30 aday (son adayla aynı puanı alan adaylar da dahil) komisyon mülakatına çağrılacaktır.

Ekonomist Alımı

Türkiye yahut yurt dışındaki denkliği Yükseköğretim Kurulunca tanınmış yükseköğretim kurumlarından iktisat yahut finans alanlarında doktora derecesine sahip olmak veya doktora derecesini 2019 yılı sonu saygınlığıyla alabilecek olmak.

S Son başvuru tarihi saygınlığıyla son iki yıl içinde yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yahut Elektronik Yabancı Dil Sınavından (e-YDS) en az 90 İngilizce puanı yahut Test of English as a Foreign Language Internet-Based Test (TOEFL iBT) sınavından en az 108 puan almış olmak veya son başvuru tarihi saygınlığıyla son beş yıl içinde en az iki eğitim-öğretim yılı boyunca yurt dışında İngilizce eğitim yapan üniversitelerde öğrenim görmüş olmak yahut bu üniversitelerde öğretim elemanı olarak görev yapmış olmak.

S Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası anlaşmali ekonomist işe alım sınavlarının komisyon mülakatı aşamasında bir defadan fazla elenmemiş olmak.

S Etkili sunum yapma ve yazma becerilerine sahip olmak.

S Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına alınacak bireylerde aranan genel şartları taşımak.

ALES-GRE EŞDEĞERLİK TABLOSU ALES-GMAT EŞDEĞERLİK TABLOSU
GRE ALES GMAT ALES
166 100 800 100
165 99 790 99
98 780 98
164 97 770 98
96 760 97
95 750 96
163 94 740 95
162 93 730 94
161 92 720 93
91 710 92
160 90 700 91
89 690 91
159 88 680 90
87 670 89
86 660 88
158 85 650 87
84 640 86
157 83 630 85
82 620 84
81 610 83
156 80 600 82
590 81
585 80

2. Kişilik ve Yetkinlik Testleri (30 – 31 Ocak 2019)

Komisyon mülakatı öncesinde, adaylara elektronik posta ile gönderilecek kişilik ve yetkinlik testleri uygulanacaktır.

3. Komisyon Mülakatı (11 – 14 Şubat 2019)

Komisyon mülakatında adaylar güncel sosyo-ekonomik konular ile mesleğin gerektirdiği konulara hakimiyet yönünden değerlendirecek, değerlendirme her bir komisyon üyesi aracılığıyla 100 tam puan üzerinden yapılacak ve verilen puanların hemen hemensı alınarak adayın mülakat puanı bulunacaktır.

Mülakat puanı 70 puan ve üzerinde olan her aday için mülakat puanı aday başarı puanı yerine geçecektir. Aday başarı puanı sıralamasına göre tespit edilen sayıda aday başarılı olmuş sayılacaktır.

Başvuru İşlemleri

Başvurular, 18.01.2019 tarihinden 28.01.2019 tarihi saat 23.59’a kadar Bankamızın internet sitesi insan kaynakları sayfasından (insankaynaklari.tcmb.gov.tr), aşağıdaki belgelerin yüklenmesi suretiyle elektronik yolla yapılacaktır. Şahsen yahut posta ile yapılacak başvurular dikkate alınmayacaktır.

  • Fotoğraf
  • Diploma yahut geçici mezuniyet belgesi
  • Sınav Sonuç Belgesi (KPSS, ALES, GMAT yahut GRE)
  • Yabancı Dil Belgesi (YDS, E-YDS yahut TOEFL iBT)
  • Özgeçmiş

Bankaya Alınacak Kişilerde Aranan Genel Şartlar

S Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

S Kamu haklarından yasaklı olmamak.

S Türk Ceza Kanunu’nun 53 üncü maddesinde gösterilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl yahut daha fazla süre hüküm giymemek veya affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama yahut kaçakçılık suçlarından mahküm olmamak.

S Alım yapılacak kadronun gerektirdiği görevi devamlı olarak yapmasına engel olmayacak beden ve ruh sağlığına sahip olmak.

S Başka bir kuruluşa zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmamak, böyle bir yükümlülüğü varsa bunu Bankada çalışarak yerine getirmesi hususunda izin almış veya bundan dünyaya gelecek borcu ödemeyi kabul etmiş olmak.

Bu makalemizde Merkez Bankası aracılığıyla yapılacak olan personel alımı ilanı ile ilgili geniş bir şekilde başvuru bilgilerine yer verdik. Konu ile ilgili soru, sorun veya görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca kurumca yayına giren ilanlara Merkez Bankası iş ilanları sayfasından varabilirsiniz.


DİĞER PERSONEL ALIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, personel alımı hususunda tüm yeni haberleri ve açıklamaları çok yakında zamandan anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk kez bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com’un paylaştığı haberleri takip etmeniz ve bi hayli hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com’dan yapılan personel alımı açıklamalarını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu