Biyografiler

Kemal Kılıçdaroğlu kimdir, kaç yaşında, evi nerede?

Kemal Kılıçdaroğlu kimdir, biyografi kategorimizde 17 Aralık 1948 doğumlu ve mesleği Siyasetçi olan Kemal Kılıçdaroğlu biyografisini paylaşalım istedik. Kemal Kılıçdaroğlu kimdir?, Kemal Kılıçdaroğlu nereli?, Kemal Kılıçdaroğlu kaç yaşında, tüm detaylar Kemal Kılıçdaroğlu biyografi makalemizde..

Başlıklar

Kemal Kılıçdaroğlu kimdir? – Biyografisi

Kemal Kılıçdaroğlu

Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir? Soyu Nereye Dayanmaktadır? Eğitim Hayatı Nasıldır? Eşi Kimdir? Siyasi Hayatı Nasıldır? Birlikte tanıyalım…

Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir?

Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık 1948 doğumludur. Kemal Kılıçdaroğlu, Alevi kökenli bir ailede tapu memuru Kamer Bey ile ev hanımı Yemuş Hanım’ın yedi çocuğundan dördüncüsü olarak Tunceli’nin Nazımiye beldesine bağlı Ballıca köyünde dünyaya gelmiştir. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Nazimiyeli olan ailesi Horasan’dan göçerek Anadolu’ya yerleşen Tunceli aşiretlerinden Kureyşan aşiretine mensuptur. Kemal Kılıçdaroğlu’nun soyunun, Oğuzlar’ın Bozok kolunun Beğdili boyundan olduğunu ve Ehl-i Beyt’e kadar uzanan Seyyid soyuna uzanıyor olabileceği açıklanmıştır.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Eğitim Hayatı Nasıldır? 

Kemal Kılıçdaroğlu ilk ve ortaöğrenimini Erciş, Tunceli, Genç, Elazığ gibi Anadolu’nun çeşitli yerlerinde tamamlamıştır. Elazığ Ticaret Lisesi′ni 1967′de birincilikle bitirdi. Yükseköğrenimini yapmak için girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden 1971 senesinde mezun olmuştur. 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bürokrasi Yılları?

1971 senesinde girdiği hesap uzman yardımcılığı sınavının ardından Maliye Bakanlığı′nda vazifeye başladı. Daha sonra hesap uzmanı olan Kemal Kılıçdaroğlu, bir yıl Fransa′da kalmıştır. Hesap uzmanlığını 1983’e kadar sürdürdü ve aynı yıl Gelirler Genel Müdürlüğü’ne atandı. Burada önce daire başkanı olarak görev aldı, ardından aynı kurumun genel müdür yardımcılığını yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu, 1991 senesinde BAĞ-KUR’a,  1992 senesinde Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü′ne ardındanda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı′nda müsteşar yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1996 senesinde görevden alınmıştır. 1999 senesinden kendi isteğiyle SSK Genel Müdürlüğü’nden emekli olmuştur.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Siyasi Kariyeri? 

Kemal Kılıçdaroğlu, Sadece iki partinin meclise girebildiği 2002 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili olarak meclise girdi. 2007 Türkiye genel seçimlerinde tekrar CHP İstanbul milletvekili olarak meclise girmiştir. Kemal Kılıçdaroğlu, 2009 Türkiye Yerel Seçimleri’nde Partisinden İstanbul Büyükşehir belediye başkanı adayı olmuştur. Lakin rakibi olan Kadir Topbaş’a yenilmiştir. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın 10 Mayıs 2010 tarihindeki istifasının ardından yaptığı bilgilendirmede parti olağan kurultayında aday olmayacağını belirtse de ardından 17 Mayıs 2010 tarihinde CHP Grup Başkanvekilliği’nden istifa ederek kurultayda aday bulunacağını açıklamıştır. 22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 33. Olağan CHP Kurultayı’nda, 1249 delegeden 1200’ünün imzasını alarak ve tek aday olarak girdiği kurultayda geçerli 1189 oyun tamamını alarak CHP’nin 7. genel başkanı olmuştur.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Özel Hayatı?

Selvi Kılıçdaroğlu ile 1974 senesinden beri evli olan Kemal Kılıçdaroğlu, ikisi kız biri erkek olmak üzere üç çocuk babasıdır.

Kemal Kılıçdaroğlu Sosyal Medya?

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Instagram hesabı olan @kilicdaroglu’nun 734bin takipçisi mevcuttur. Twitter hesabında ise (@kilicdarogluk) 7 milyon takipçisi mevcuttur. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu