Başvurular

İş Arıyorum Bulamıyorum Ne Yapmalıyım?

İş Arıyorum Bulamıyorum Ne Yapmalıyım?, iş başvuruları bölümünde İş Arıyorum Bulamıyorum Ne Yapmalıyım? ile alakalı başvuruyu siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik.. İş Arıyorum Bulamıyorum Ne Yapmalıyım? ile alakalı tüm ayrıntılar makalemizde..

Başlıklar

İş Arıyorum Bulamıyorum Ne Yapmalıyım?

Virüs önlemleri kapsamı içinde ağır ağır normal hayata dönme sürecine girerken bu sürede işsiz kalanlarda iş aramaya başlamış durumdalar. Bir çok şirket işçi çıkarma yasağı çıkmadan önce birden çok personel işten çıkarılmıştı. İşten çıkarılanların bunun yanında virüs dönemi öncesinde işsiz olan vatandaşlar ile birlikte iş arama ve iş başvuruları son derece artmış durumda. Bu zamanda yaşanılan yoğunluk sebebiyle iş ararken bazı durumlara dikkat etmek gerekiyor.

İş Ararken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İş ararken önemle üstünde durulması gerekenlerin başında öz geçmişiniz geliyor. Hazırladığınız CV ile başvurunuzla ilgilenen insan kaynaklarının dikkatini çekmeniz gerekiyor. Bunun için geçmiş iş yaşantınıza dair ayrıntı kısmı vermeniz bi hayli mühim. İş yaşamınızda yaşadığınız tecrübeleri bunun yanı sıra edinmiş gibi anlatmalısınız ve buna teknolojiyi kesinlikle dahil etmelisiniz.

Misal verilecek olursa; Bir İnşaat boyacısınız diyelim yalnızca bir inşaat boyacısıyım demek yerine inşaat boyama hususunda şu cihazları kullandım. Bu cihazı işimde denedim ve şu cihazın daha potansiyel ve işimde beni geliştirdiğini gözlemledim. Zemindeki kullanılan çimento markalarından şu markanın daha iyi olduğunu düşünüyorum bu marka daha iyi boya tutuyor ve uzun süre kullanım sağlıyor gibi örnekler vererek tecrübe edindiğinizi fark ettirmelisiniz.

İş Başvurusunu Nereye ve Nasıl Yapmalıyım?

İş arayan vatandaşların yaptığı en büyük ve kritik hatalardan biriside başvuru kanalları. Öncelikle iş başvurumuzun iletildiğinden emin olmamız gerekiyor. Başvurumuzu ne kadar resmi kanallardan yaparsak o kadar ulaşım olanağı bulacağız ve iş bulmamız kolaylaşacaktır. Diyelim ki Bir inşaat işçisi siniz ve çalışmak istediğiniz şirket 77 İnşaat diyelim.

İlk olarak 77 inşaatın İş-kur için ilan verip vermediğini kontrol edelim. İş-kur üzerinde bir başvuru göremez iseniz 2. olarak 77 İnşaatın resmi web sitesini gözlemleyelim. Burada nasıl işe alacaklarına dair bir insan kaynakları platformu yada bir kariyer bölümü olup olmadığına bakalım. Burada bir kariyer bölümü bulmuş iseniz size tavsiye ettiğimiz Cv doldurma şekli ile öz geçmişinizi goğrudan 77 inşaat insan kaynaklarına iletebilirsiniz.

Sitesinde karibulunanı yada insan kaynakları bölümü olmayan şirketler için kariyer.net, www.elemanpersonelalimi.com gibi siteleri inceleyerek iş ilanı yayınlayıp yayınlamadıklarını kontrol etmemiz gerekiyor. Eğer ilan görürseniz başvurmak için üye olmanız gerekebilir.

Mesleğim ile alakalı İş başvurusu yapmak istiyorum

Mesleği olan vatandaşlar için mesleği ile alakalı iş bulmak isteyenler İş-kur’u kullanabilirler. İşkur’da bir çok arama metodu bulunmakta meslek araması, şirket araması ve eleman arayan şirketleri gözlemleyebilirsiniz. İşkur içinden personel alan şirketlerinde bazı avantajları olduğunu aktarabiliriz.

İşkur kurumundan nasıl iş arayacağınız ile alakalı yazımızı İŞ-Kur’a İş Başvurusu Nasıl Yapılır? tıklayarak okuyabilirsiniz. Yazımızda İşkur’a nasıl üye bulunacağınızı ve nasıl başvuru yapacağınızı bunun yanı sıra nasıl iş arayacağınızı anlatıyoruz. Sizde iş bulma tecrübelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden altını çizerek iş arayan diğer vatandaşlara yardımcı olabilirsiniz.

Paylaş1
Tweetle
Paylaş
Pin
1 Paylaşımlar

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu