Biyografiler

Ekrem İmamoğlu kimdir, kaç yaşında, evi nerede?

Ekrem İmamoğlu kimdir, biyografi kategorimizde 4 Haziran 1970 doğumlu ve mesleği Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu biyografisini paylaşalım istedik. Ekrem İmamoğlu kimdir?, Ekrem İmamoğlu nereli?, Ekrem İmamoğlu kaç yaşında, tüm detaylar Ekrem İmamoğlu biyografi makalemizde..

Başlıklar

Ekrem İmamoğlu kimdir? – Biyografisi

Ekrem İmamoğlu

İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Kimdir? Eşi Kimdir? Kaç Çocuğu Vardır? Eğitim Hayatı Nasıldır? Boyu Ve Kilosu Kaçtır? Gelin hep birlikte tanıyalım…

Ekrem İmamoğlu Kimdir?

Ekrem İmamoğlu, 4 Haziran 1970 doğumludur. 50 yaşındadır. Ailesi çiftçilikle ve ticaretle uğraşmıştır. Babası Hasan İmamoğlu annesi Hava İmamoğlu’dur. Trabzon’un Akçaabat beldesine bağlı Cevizli köyünde doğmuştur. Dört yaşındayken ailesiyle birlikte Yıldızlı köyüne taşınmışlardır. Yedi yaşındayken kaybettiği dedesi, Türk Kurtuluş Savaşı gazisi Mevlüt İmamoğlu’ndan Atatürk ve cumhuriyet sevgisi edinmiştir.

Ekrem İmamoğlu’nun Boyu Ve Kilosu Kaçtır?

Ekrem İmamoğlu 1.83 boyunda ve 75 kilodadır. 

Ekrem İmamoğlu’nun Eğitim Hayatı Nasıldır?

Ekrem İmamoğlu, Lise eğitimini Trabzon Lisesi’nde okumuştur. Liseden mezun olduktan sonra KKTC’de önce Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü kazandı, fakat birkaç gün sonra kaydını Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Fakültesi İşletme bölümüne aldırmıştır. Ailesinin 1987 senesinde İstanbul’a taşınmasının ertesinde, KKTC’de iki yıl öğrenim gördükten sonra 1990 senesinde İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’ne yatay geçiş yaptı ve bu bölümden 1994 senesinde mezun olmuştur. 1995’te İstanbul Üniversitesi İnsan Kaynakları ve Yönetimi bilim dalında başladığı yüksek lisans eğitim hayatına bir süre ara verdi ve Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu zamanda öğrenci affından yararlanarak mezun oldu.

Ekrem İmamoğlu’nun Spor Hayatı Nasıldır? 

İlkokuldayken hentbol oynayarak başladığı spora futbol ile sürdü. Trabzon Lisesi takımının kaleciliğini yapmıştır. Üniversite eğitimi için gittiği KKTC’de Türk Ocağı Limasol Spor Kulübü’nün kalecilerinden biri oldu ve “Uçan Çuval” lakabıyla anılmaya başlandı. 2002’den bu yana Trabzonspor’un yönetiminde yer aldı. Daha sonra Beylikdüzü Spor Kulübü’nde de yöneticilik yapmıştır.

Ekrem İmamoğlu’nun İş Hayatı

İmamoğlu’nun ailesi 1987’de İstanbul’a taşınmıştır. Ekrem İmamoğlu 1991 senesinden bu yana inşaat sektörüne başlayan aile şirketinde çalışmıştır. 1992’de Güngören’de açılan İmamoğlu Akçaabat Köftecisi’ni işletti. Sonradan bu restoranın İstanbul’un farklı ilçelerinde şubeleri açılmasına rağmen, sistemi yönetebilecek ikinci bir ortak bulamadılar ve Ekrem İmamoğlu 2001’de, ailesi de 2009’da gıda sektöründen çekilmişlerdir.

Ekrem İmamoğlu’nun Siyasi Hayatı

KKTC’deki lisans eğitimi sırasında kaleciliğini yaptığı Türk Ocağı Limasol Spor Kulübü’ndeki dostları vesilesiyle sosyal demokrasiyi tanıyan İmamoğlu, babasının etkisiyle 1990’ların başında bir yıl süreyle Anavatan Partisi’nin gençlik kollarında görev almıştır. 2000’li senelerın başında siyasi görüş olarak CHP’ye yaklaştı. Atatürkçü düşünceleri vesilesiyle 2004 Türkiye yerel seçimlerinde CHP’den Beylikdüzü Belediye Başkanlığı’na aday olması için kendisine yapılan teklifi Trabzonspor’daki yöneticiliği gerekçesiyle reddeden İmamoğlu, Ekim 2008’de CHP üyesi olduktan sonra 2009 Türkiye yerel seçimlerinde Beylikdüzü belediye başkanlığı için aday adayı oldu fakat partisi aracılığıyla aday gösterilmemiştir.  2009 senesinde CHP Beylikdüzü İlçe başkanı olmuştur. İmamoğlu, 18 Mart 2012’de yapılan CHP Beylikdüzü ilçesi 2. kongresinde yeniden ilçe başkanı seçilmiştir. 15 Temmuz 2013’te CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı görevinden istifa eden İmamoğlu, 2014 Türkiye yerel seçimlerine CHP’nin Beylikdüzü Belediye Başkan adayı olarak katıldı ve partisinin bir önceki seçimde yüzde 30 olan oy oranını yüzde 50,8’e çıkararak Beylikdüzü Belediye Başkanı oldu.  2018 Yılın’da CHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmuştur. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir. Lakin YSK’nın 31 Mart 2019 seçim sonuçlarını iptal etmesi üzerine 23 Haziran 2019’da yapılan İstanbul Seçimi’nde oyların %54.21’ni alarak 806 bin 415 farkla yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir. 

Ekrem İmamoğlu’nun Özel Hayatı 

1994’te tanıştığı Dilek Kaya ile 18 Kasım 1995 tarihinde evlenen İmamoğlu’nun Mehmet, Semih ve Beren adlarında üç çocuğu mevcuttur.

Ekrem İmamoğlu Sosyal Medya

Ekrem İmamoğlu’nun Instagram hesabı olan @ekremimamoglu’nun 6,6 milyon takipçisi mevcuttur. Twitter hesabında ise (@ekrem_imamoglu) 4,8 milyon takipçisi bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu