Başvurular

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Murakıp Alımı Yapacağını Açıkladı 2022

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Murakıp Alımı Yapacağını Açıkladı 2022, iş başvuru bölümüzde Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Murakıp Alımı Yapacağını Açıkladı ile alakalı ayrıntıları siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Murakıp Alımı Yapacağını Açıkladı başvurusu ile alakalı detaylar makalemizde..

Başlıklar

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Murakıp Alımı Yapacağını Açıkladı

Diyanet İşleri Başkanlığı yani bilinen kısa adıyla DİB yayınlamış olduğu iş ilanı ile murakıp alımı yapacağını açıkladı. İlan kapsamı içinde 50 murakıp istihdam edilecektir. Adaylar ilana 13 Kasım 2017 tarihine kadar başvuru yapabileceklerdir. Adaylarda aranan başvuru şartları, başvuru formu ve başvuru tarihleri ile ilana dair diğer geniş bir şekilde bilgilere haberimiz devamından varabilirsiniz.

 • Diyanet İşleri Başkanlığı Murakıp Alımı İlanı 2017
 • Diyanet İşleri Başkanlığı Murakıp Alımı Başvurusu 2017
 • Sınavın Yeri, Tarihi, Şekli ve Konuları
 • Değerlendirme ve Başarı Sıralaması
 • Sınav Sonuçları ve İtiraz İşlemleri
 • Diğer Hususlar

Diyanet İşleri Başkanlığı Murakıp Alımı İlanı 2017

Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatında münhal bulunan, aşağıda unvanı, sınıfı ve adedi gösterilen kadrolara sözlü sınav sonucuna göre kurum içi naklen “Murakıp (Bayan)” alımı yapılacaktır. Adaylarda aşağıdaki başvuru şartları aranmaktadır.

 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinde gösterilen şartları taşımak,
 • Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 5 inci maddesinin (b) bendinde gösterilen “Ortak Nitelik” şartını taşımak,
 • En az dört yıllık dini yükseköğrenim mezunu olmak,
 • Sınava müracaatların bitiş tarihi itibariyle Başkanlıkta en az beş yıl görev yapmış olmak,
 • Başkanlık teşkilatında halen 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A maddesine göre çalışıyor olmak,
 • Bayan olmak.
MÜNHAL KADROLARIN
BULUNDUĞU YER UNVANI SINIFI ADEDİ
Taşra Teşkilatı Murakıp DHS 50

Diyanet İşleri Başkanlığı Murakıp Alımı Başvurusu 2017

Başkanlığımız merkezinde çalışanlar birimlerine, taşra teşkilatında çalışanlar bağlı bulundukları İl Müftülükleri yahut Dini Yüksek İhtisas/Eğitim Merkezi Müdürlüklerine başvuru için gerekli belgelerle birlikte şahsen müracaat edeceklerdir. Yurt dışından sınava başvuracak adaylar adına üçüncü şahıslar, istenen belgeleri getirmeleri halinde, başvuru işlemini gerçekleştirebileceklerdir.

Başvurular 30.10.2017 (saat 08:30)-13.11.2017 (saat 16:30) tarihleri içinde alınacaktır. Başvurular, Başkanlığımız DİBBYS programı üzerinden alınacaktır. Bu açıklamada tespit edilen esaslara uygun olmayan başvurular kabul edilmeyecektir. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve açıklamada gösterilen hususlara uygun olarak yapılmasından adayın kendisi sorumlu olacaktır. Adaylarda başvuru sırasında istediğimiz belgeler aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

 • T.C. Kimlik No’lu kimlik belgesi (nüfus cüzdanı yahut pasaport),
 • En az dört yıllık dini yükseköğrenim mezuniyetini gösterir diploma yahut mezuniyet belgesi (Diploma yabancı bir ülkeden alınmışsa YÖK’ten alınacak denklik belgesi),
 • Görev yapmaya mani bir özrü bulunmadığına ve adli sicil kaydına ilişkin yazılı beyanı.

Başvuruları alan personele gerekli belgeleri ibraz edemeyen adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. Belgeler, kontrol edildikten sonra adaylara iade edilecektir. Belgeler, atanmaya hak kazanan adaylar aracılığıyla atama sürecinde alakalı birime teslim edilecektir. Yazılı beyan istenen hususlar tek bir metinde/dilekçede bulunacaktır.

Sınavın Yeri, Tarihi, Şekli ve Konuları

Sınav sözlü olarak yapılacaktır. Sınav Konuları;

Adaylar, sözlü sınavda sınav komisyonunun her bir üyesi aracılığıyla;

 • Kur’an-ı Kerim (25 puan),
 • Dini Bilgiler (25 puan),
 • Başkanlık ve Kamu çalışanları ile alakalı mevzuat (30 puan)
 • Genel Kültür, genel yetenek, temsil kabiliyeti, ifade etme kabiliyeti (20)

konularından 100 puan üzerinden değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Sınav tarihi, başvuruların alınması ve sınav için gerekli çalışmaların tamamlanmasından sonra Başkanlığımız internet sitesinde ve aynı sitedeki İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sayfasında ilan edilecektir.

Adaylar; “Sınav Giriş Belgesi” alma işlemlerini https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav adresi aracılığıyla gerçekleştireceklerdir. Adaylar sözlü sınava gelirken “Sınav Giriş Belgesi” ile birlikte kimlik belgelerinden birini (Nüfus cüzdanı yahut pasaport) yanlarında bulunduracaklardır. Sınava girmeye hak kazandığı halde ilan edilen sınav tarihlerinde sınava katılmayan adaylar sınav hakkını kaybetmiş sayılacaktır. Bu durumdaki adaylara ikinci bir sınav hakkı verilmeyecektir.

Değerlendirme ve Başarı Sıralaması

Sınavda başarılı sayılabilmek için sınav komisyonu üyelerinin her birinin ayrı ayrı verdikleri puanların aritmetik hemen hemensının en az 70 puan olması gerekmektedir. Başarı sıralamasında sırasıyla sınav puanı yüksek miktarda olana, hizmet süresi fazla olana, doğum tarihi önce olana öncelik verilecektir. Başarı sıralamasında sınav sonucu başarılı olanlardan ilan edilen kadro sayısı kadarı asıl, diğerleri yedek olarak sıralanacaktır.

Sınav Sonuçları ve İtiraz İşlemleri

Adaylar sınav sonuçlarını https://dibbys.diyanet.gov.tr adresi üzerinden öğreneceklerdir. Sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar sınavın sonuçlarının ilan edilmesinden bu yana 7 (yedi) gün içinde ıslak imzalı ve yazılı olarak Başkanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Personel Sistemleri Eğitim ve Sınavlar Daire Başkanlığına yapılacaktır. İtirazlar, en geç 15 (on beş) gün içinde incelenerek sonucu adaya bildirilecektir. Sınav sonuçlarının ilan edilmesinden bu yana 7 (yedi) gün içinde ıslak imzalı ve yazılı olarak Başkanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne ulaştırılmayan, T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, imza ve adresi olmayan dilekçeler ile e-mail ve faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

Diğer Hususlar

Atamaya ilişkin hususlar alakalı birimce ardından ilan edilecektir. Başkanlık sınav ve atama sürecinin her aşamasında aday aracılığıyla gösterilen hususlarda adaydan belge talep edebilecektir. Sınav öncesi, sonrası ve yerleştirme sürecindeki işlemlerde gerçeğe aykırı belge verdiği veya beyanda olduğu tespit edilen adayların başvuru ve sınavları geçersiz sayılacaktır. Sınav ve sonuçları ile alakalı Başkanlığımızın internet sitesinde ve aynı sitedeki İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sayfasında yapılan tüm açıklamalar tebligat sayılacaktır. Adaylara bunun bunun yanında tebligat yapılmayacaktır.

Sınavla alakalı iş ve işlemlerde faks ve e-mail ile işlem yapılmayacaktır. Adayların ıslak imzalı ve yazılı dilekçelerini Başkanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Personel Sistemleri Eğitim ve Sınavlar Daire Başkanlığına ulaştırmaları gerekmektedir. Bu açıklamada yer almayan hususlarla alakalı olarak 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun, Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliği hükümleri geçerlidir.

 • Yazışma Adresi : Diyanet İşleri Başkanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Personel Sistemleri Eğitim ve Sınavlar Daire Başkanlığı Üniversiteler Mah. Dumlupınar Blv. No:147/A 06800 Çankaya/ANKARA
 • e-mail : persis@diyanet.gov.tr
 • Telefon : (0312) 295 70 00

Bu makalemizde Diyanet İşleri Başkanlığı yani DİB aracılığıyla yayına giren murakıp alımı ilanı ile ilgili başvuru formu, başvuru tarihleri, başvuru şartları gibi geniş bir şekilde ilan detaylarını paylaştık. Konu ile ilgili soru, sorun veya görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca kurum aracılığıyla yayına giren bütün ilanlara da Diyanet İşleri Başkanlığı İş Başvurusu sayfası üzerinden varabilirsiniz.


DİĞER MURAKIP ALIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, murakıp alımı hususunda tüm yeni haberleri ve açıklamaları çok yakında zamandan anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk kez bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com’un paylaştığı haberleri takip etmeniz ve bi hayli hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com’dan yapılan murakıp alımı açıklamalarını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu